Mistrz Mowy Ojczystej

 

W związku z 18. Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego odbył się w naszej szkole konkurs sprawdzający stopień jego  znajomości – zarówno szeroko pojętej gramatyki, jak i ortografii. W dniach 21 – 23 lutego uczniowie klas IV – VI pisali test w trzech różnych kategoriach. Wyniki przedstawiają się następująco:

W klasach IV:

I miejsce – Zofia Gacka, kl. IV d

II miejsce – Julia Jasińska, kl. IV d

III miejsce – Aleksandra Nikiel i Agata Poniatowska, kl. IV d

W klasach V:

I miejsce – Patryk Murach, kl. V c

II miejsce – Oskar Kosakowski, kl. V a

III miejsce – Jakub Bikowski, kl. V c

W klasach VI:

I miejsce – Laura Poźniak , kl. VI d

II miejsce – Alicja Nesterowicz, kl. VI c i Amelia Gutowska, kl. VI d

III miejsce – Amelia Olszewska, kl. VI c

Gratulujemy!

Trochę historii i faktów

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

Prof. Ratajski tłumaczy, że chronimy języki po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej.

Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się od 6. do 7. tysięcy. Dokładne ustalenie ich liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców, co do klasyfikacji niektórych języków jako odrębnych. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej. Według Wikipedii, najwięcej ludzi - ponad miliard 700 milionów - posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około miliard 400 milionów ludzi. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie.

w szkole

synergia on 

 


Edukacja inspiracja logo


szkolazklasa 20 300x146


 ZP baner 200x200px


se

 


 szk20


logo MK

 


kompetencja na 6

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2011 SP 1 w Piszu. All Rights Reserved.